wtorek, 16 października 2012

KW-1 w OWW2 - Recenzja

Radziecka lista armii w ramach Kompanii Czołgów Ciężkich pozwala na wystawienie plutony czołgów składającego się z 1-5 czołgów KW-1 w cenie 1 260 pkt sztuka. Dla porównania Tygrys z niemieckiej listy armii kosztuje 1 480 pkt za sztukę przy dziale wyższego kalibru 88mm (co daje wyniki trafienia o 1 lepsze niż w przypadki działa 75mm oraz traktowanie uzbrojenia głównego jako ciężkie działo) oraz bez charakterystyk negatywnych w postaci słabego wyszkolenia i wolnego pojazdu. Słabe wyszkolenie można zdjąć za koszt +50 pkt za każdy czołg. Podobnie można wyposażyć KW-1 w działo 85mm (o tych samych parametrach w systemie co KwK 88mm L/56, tzn. przedziałka kalibru do obliczania efektów trafienia od 80mm w górę oraz charakterystyka długa lufa) uzyskując tym samym KW-85 ale w cenie +150 pkt za każdy czołg. Sumując powyższe wartości otrzymujemy KW-85 mogący dotrzymać swoimi parametrami pola Tygrysowi kosztuje 1 460 pkt z zastrzeżeniem, że pomijamy kwestię charakterystyki wolny pojazd oraz uwagę o niemożności obrotu wieży w czasie ruchu przez KW-1.
Nie jest to koniec możliwości modyfikacji tego czołgu. Zgodnie z jednym z wariantów w 1 czołgu na pluton można zamienić armatę 76,2mm na haubicę 152mm za +190 pkt otrzymując tym samym KW-2 z charakterystykami ogień spoza stołu, ogień pośredni (minimalny zasięg 200cm), ignoruję osłonę (L). Ponadto można jeszcze dokupić pojazd obserwacyjny M3A1 White, wymagany dla ognia spoza stołu. Zatem łączny koszt takiego czołgu, uwzględniając konieczność zdjęcia słabego wyszkolenia, będzie wynosił 1 500 pkt. Jest to sporo uwzględniając, że pojazdem o podobnych cechach u Niemców jest Brummbar za 1080 pkt, który jest co prawda czołgiem średnim ale z ciężkim pancerzem. 
Podsumowując nie uważam zakupu  KW-1 za dobry pomysł, chyba że chce się zalać przeciwnika bez porządnej obrony przeciwpancernej, a zwłaszcza pojazdów z ciężkim pancerzem, niekoniecznie tanim czołgiem ciężkim ze słabym wyszkoleniem ale z dwoma karabinami maszynowymi (jeden zlokalizowany na tylnej ścianie wieży, co oznacza że może strzelać albo KM albo działo). Lepiej zainwestować w T-34/85, który będzie przedmiotem kolejnej analizy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz