czwartek, 23 kwietnia 2015

Battlegroup Blitzkrieg - pierwsze wrażenia


W dniu wczorajszym dotarł do mnie podręcznik do Battlegroup Blitzkrieg, pozwalający odtwarzać walki w ramach Kampanii Wrześniowej 1939 Kampanii Francuskiej 1940 roku.
W podręczniku znajdziemy standardowo rys historyczny, zasady specjalne dla lat 1939-40, których brak w podręczniku podstawowym. Czyli przykładowo znajdujemy tutaj opis zasady "One Man Turret", która pojawiła się po raz pierwszy w podręczniku Battlegroup Overlord. Tym samym nie jesteśmy zmuszeni do zakupu wszystkich książek z serii lecz tylko zasad podstawowych oraz książki dotyczącej interesującego nas frontu.
W dalszej kolejności ustalono wielkość sił (minimum i maksimum sił piechoty dla danej strony). Następnie mamy 2 listy dla 1939 roku - po jednej dla Polski i Niemiec oraz 3 scenariusze, w tym jeden typowo "komandoski". Tytuł "Orlik's Cocroach" winien wszystko tłumaczyć (dla niewtajemniczonych - polujemy w lesie za pomocą 1 TKS z 20mm NKM oraz 2 zwykłymi TKS na 2 Panzer 35(t) oraz 1 Panzer IV. Scenariusz dotyczący przełamywania polskiego pasa umocnionego ze specjalnymi zasadami dotyczącymi warunków zwycięstwa też jest innowacyjny. 
Kolejny obowiązkowy składnik podręcznika to "painting guides". Tym razem, oprócz standardowych malowań pojazdów, otrzymujemy porady dotyczące malowania piechoty. 
Następnie w podręczniku znajdujemy rys historyczny Kampanii Francuskiej oraz listy armii: 3 francuskie (Light Mechanised Division, Armoured Division, Infantry Division) 1 belgijska, 1 brytyjska i 2 niemieckie (Infantry Division, Panzer Division). W liście Light Mechanised Division znajdziemy uwielbianych przez Telamona Dragonów (Dragons Portes) na P19 Kegrese. Do tego w listach pancernych np. Somua S-35, FCM-36, R-35. W reconie nieśmiertelne Panhard 178. 
Lista dywizji piechoty francuskiej nie zawiera prawie w ogóle opcji czołgowych, tylko pluton FT-17, FCM-36 lub Renault D1. Kto chce czołgi winien wybrać 2 inne listy. Przy czym Char B1 Bis tylko w liście Armoured Division.  
Wracając do zawartości podręcznika dalej znowu standard - statystyki pojazdów i dział oraz sztony. Brak modyfikacji dotyczących zestawów sztonów.
Istotne zasady specjalne na ten okres to np:
Brawura - dla polskiej kawalerii, lepsza w szturmie (na szable), odporniejsza na ostrzał z ambush fire (może powtórzyć test morale). 
Command Chaos (Attack Only) - ilość dodatkowych rozkazów za oficerów ustalana w każdej turze osobnym rzutem, zależy od skali zmagań (np. Platoon to +1D3 rozkazów).
Bren Teams - drużyna z Bren może się odłączyć od oddziału podstawowego, na stałe.
Rounds on the Way - nie można dokonać anulowania wsparcia artyleryjskiego po uderzeniu "spotter round". Zatem misja ogniowa nawet na nasze siły musi zostać przeprowadzona. Dotyczy to też timed barrage i timed air strike. Dotyczy całych list armii, jeśli tak wskazano. Przykładow Polish Battlegroup posiada tą zasadę specjalną jak i Luftwaffe Air Superiority (samolot na 6, zamiast na 5+) oraz Communications Breakdown (komunikacja radiowa po wsparcie to 4+ zamiast podstawowego 3+). 
Dokonałem wstępnej analizy list na rok 1939. Polacy w ramach jednostek piechoty mogą mieć Infantry Platoon, Cavalry Platoon (i odpowiednie sekcje). W ramach jednostek pancernych: Pluton TKS, przy czym 2 TKS na cały pluton mogą być zamienione na TKS z NKM 20mm, FT-17 Platoon, Vickers Light Tank Platoon (inny niż 7TP Platoon!!!) oraz pojedyncze w/w czołgi. Natomiast pluton 7TP możliwy do zakupu tylko z list Specialist Support. Podobnie z tej listy można kupić pojedyncze 7TP i tylko pojedyncze Renault R35. 
U Niemców w 1939 roku z piechoty dostępny tylko Infantry Platoon (lub Squad). Z oddziałów pancernych Panzer I Platoon, Panzer II Platoon, Panzer III Platoon, Panzer 35(t) Platoon oraz Panzer 38(t) Platoon. Nie można mieszać plutonów Panzer III, 35(t) oraz 38(t) ze sobą. Inaczej mówiąc z modeli FtF masz już 3 plutony czołgów. 

W reconie też standardowo Kfz 13, SdKfz 221, 222, 231, ADGZ, Kfz 14. 
Panzer IV A-C występuje tylko jako Specialist Support Unit, podobnie jak Flak 88. 
Ciekawostka, której nie ma wyjaśnionej w podręczniku - tylko Niemcy mogą z Logistics Support Units kupić Transport Column - od 1 do 10 ciężarówek. Rozumiem że do wykorzystania przez dowolny oddział, który można załadować. 

1 komentarz: