czwartek, 23 kwietnia 2015

Battlegroup Blitzkrieg - pierwsze wrażenia


W dniu wczorajszym dotarł do mnie podręcznik do Battlegroup Blitzkrieg, pozwalający odtwarzać walki w ramach Kampanii Wrześniowej 1939 Kampanii Francuskiej 1940 roku.
W podręczniku znajdziemy standardowo rys historyczny, zasady specjalne dla lat 1939-40, których brak w podręczniku podstawowym. Czyli przykładowo znajdujemy tutaj opis zasady "One Man Turret", która pojawiła się po raz pierwszy w podręczniku Battlegroup Overlord. Tym samym nie jesteśmy zmuszeni do zakupu wszystkich książek z serii lecz tylko zasad podstawowych oraz książki dotyczącej interesującego nas frontu.
W dalszej kolejności ustalono wielkość sił (minimum i maksimum sił piechoty dla danej strony). Następnie mamy 2 listy dla 1939 roku - po jednej dla Polski i Niemiec oraz 3 scenariusze, w tym jeden typowo "komandoski". Tytuł "Orlik's Cocroach" winien wszystko tłumaczyć (dla niewtajemniczonych - polujemy w lesie za pomocą 1 TKS z 20mm NKM oraz 2 zwykłymi TKS na 2 Panzer 35(t) oraz 1 Panzer IV. Scenariusz dotyczący przełamywania polskiego pasa umocnionego ze specjalnymi zasadami dotyczącymi warunków zwycięstwa też jest innowacyjny. 
Kolejny obowiązkowy składnik podręcznika to "painting guides". Tym razem, oprócz standardowych malowań pojazdów, otrzymujemy porady dotyczące malowania piechoty. 
Następnie w podręczniku znajdujemy rys historyczny Kampanii Francuskiej oraz listy armii: 3 francuskie (Light Mechanised Division, Armoured Division, Infantry Division) 1 belgijska, 1 brytyjska i 2 niemieckie (Infantry Division, Panzer Division). W liście Light Mechanised Division znajdziemy uwielbianych przez Telamona Dragonów (Dragons Portes) na P19 Kegrese. Do tego w listach pancernych np. Somua S-35, FCM-36, R-35. W reconie nieśmiertelne Panhard 178. 
Lista dywizji piechoty francuskiej nie zawiera prawie w ogóle opcji czołgowych, tylko pluton FT-17, FCM-36 lub Renault D1. Kto chce czołgi winien wybrać 2 inne listy. Przy czym Char B1 Bis tylko w liście Armoured Division.  
Wracając do zawartości podręcznika dalej znowu standard - statystyki pojazdów i dział oraz sztony. Brak modyfikacji dotyczących zestawów sztonów.
Istotne zasady specjalne na ten okres to np:
Brawura - dla polskiej kawalerii, lepsza w szturmie (na szable), odporniejsza na ostrzał z ambush fire (może powtórzyć test morale). 
Command Chaos (Attack Only) - ilość dodatkowych rozkazów za oficerów ustalana w każdej turze osobnym rzutem, zależy od skali zmagań (np. Platoon to +1D3 rozkazów).
Bren Teams - drużyna z Bren może się odłączyć od oddziału podstawowego, na stałe.
Rounds on the Way - nie można dokonać anulowania wsparcia artyleryjskiego po uderzeniu "spotter round". Zatem misja ogniowa nawet na nasze siły musi zostać przeprowadzona. Dotyczy to też timed barrage i timed air strike. Dotyczy całych list armii, jeśli tak wskazano. Przykładow Polish Battlegroup posiada tą zasadę specjalną jak i Luftwaffe Air Superiority (samolot na 6, zamiast na 5+) oraz Communications Breakdown (komunikacja radiowa po wsparcie to 4+ zamiast podstawowego 3+). 
Dokonałem wstępnej analizy list na rok 1939. Polacy w ramach jednostek piechoty mogą mieć Infantry Platoon, Cavalry Platoon (i odpowiednie sekcje). W ramach jednostek pancernych: Pluton TKS, przy czym 2 TKS na cały pluton mogą być zamienione na TKS z NKM 20mm, FT-17 Platoon, Vickers Light Tank Platoon (inny niż 7TP Platoon!!!) oraz pojedyncze w/w czołgi. Natomiast pluton 7TP możliwy do zakupu tylko z list Specialist Support. Podobnie z tej listy można kupić pojedyncze 7TP i tylko pojedyncze Renault R35. 
U Niemców w 1939 roku z piechoty dostępny tylko Infantry Platoon (lub Squad). Z oddziałów pancernych Panzer I Platoon, Panzer II Platoon, Panzer III Platoon, Panzer 35(t) Platoon oraz Panzer 38(t) Platoon. Nie można mieszać plutonów Panzer III, 35(t) oraz 38(t) ze sobą. Inaczej mówiąc z modeli FtF masz już 3 plutony czołgów. 

W reconie też standardowo Kfz 13, SdKfz 221, 222, 231, ADGZ, Kfz 14. 
Panzer IV A-C występuje tylko jako Specialist Support Unit, podobnie jak Flak 88. 
Ciekawostka, której nie ma wyjaśnionej w podręczniku - tylko Niemcy mogą z Logistics Support Units kupić Transport Column - od 1 do 10 ciężarówek. Rozumiem że do wykorzystania przez dowolny oddział, który można załadować. 

niedziela, 19 kwietnia 2015

10.000 unikalnych odsłon przekroczone!


W dniu dzisiejszym niniejszy blog, poświęcony wargamingowi w ogólności a systemowi bitewnemu Battlegroup Kursk w szczególności, zanotował 10.000 unikalnych odsłon. Dziękuję serdecznie dla wszystkich obserwatorów i odwiedzających!
Liczę na kolejne 10.000 w krótszym czasie :)

piątek, 17 kwietnia 2015

Pokaz Battlegroup Overlord 25 kwietnia 2015 w Krakowie


W dniu 25 kwietnia 2015 roku w Krakowie od godziny 10.00  zostanie przeprowadzony pokaz Battlegroup Overlord w Młodzieżowym Domu Kultury "Dom Harcerza" w Krakowie, przy ulicy Reymonta 18, podczas V Konwentu Krakowskiego. Pokaz Battlegroup Overlord, czyli rozgrywki symulującej starcie Niemcy vs USA w Normandii latem 1944 roku. Biorąc pod uwagę dostępne jednostki nie będzie to starcie w ramach obrony plaż czy też desperackiego ataku 21 Dywizji Pancernej lecz raczej typowe starcie standardowych "panzerów" przeciwko Shermanom, okraszone odpowiednią ilością piechoty w strojach maskujących jak i bez nich. 
Zaplanowano bitwę standardowej wielkości, po 500 punktów na stronę. 
Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych. 

Kilka zdjęć z poprzednich edycji konwentu:









piątek, 10 kwietnia 2015

Battle of Berlin Diorama Set - Italeri 1/72 czyli dobry zestaw za dobrą cenę

W tym miesiącu w sklepach modelarskich pojawi się w sprzedaży zestaw "Battle of Berlin Diorama Set" 6112 firmy Italeri. 








Zestaw wydany z uwagi na okrągła rocznicę zdobycia Berlina. Niektórzy zapewne jeszcze pamiętają zapowiedzi sprzed kilku lat o podobnym zestawie Italeri, dedykowanym niedoszłemu dodatkowi do Operation Overlord (Alzo Zero) - Berlin 1945. Zawartość zestawu będzie podobna, jeśli można mówić o podobieństwie do mglistych wizji z katalogu. 

W pudełku znajdziemy:
- 1x Berlin House (zestaw podstawowy, czyli parter, piętro i dach) wraz z całkowitą nowością w postaci zestawu kalkomanii zawierającego 4 plakaty propagandowe i 3 hasła propagandowe,
- 1x Panther Ausf G Fasta Assembly wraz z zestawem uniwersalnych kalkomanii,
- 1x Pak 40 Fast Assembly,
- 32 źołnierzy z zestawu Elite Troops (czyli 2 identyczne ramki, w normalnym pudełkowym zestawie są 3),
-  2x T-34/85 Fast Assembly - najnowszy zestaw Italeri dedykowany do gier bitewnych, z zestawem uniwersalnych kalkomanii,
- 32 żołnierzy z zestawy Russian Infantry (Winter Uniform) (czyli 2 identyczne ramki, w normalnym pudełkowym zestawie są 3)
- 1x zestaw Urban Accesories a w nim ławki, lampy itp.

Zestawy piechoty obu stron zostały wydane mniej więcej w jednym momencie, przed niedoszłym wydaniem dodatku Berlin 1945, o którym mówiłem na wstępie.Widać jedną rękę rzeźbiarza, godne polecenia i doskonale oceniane.

W chwili obecnej cena 155,00 zł w Martoli za całość. Licząc natomiast wartość poszczególnych elementów kupowanych osobno:
- Berlin House - 113,00 zł
- 1x Panther - 18,00 zł
- 1x Pak40 - 12,00 zł
- 2 wypraski Elite Troops - 18,00 zł
- 2x T-34/85 - 36,00 zł
- 2 wypraski Russian Infantry - 18,00 zł
- 1 zestaw Urban Accesories - 31,00 zł
Podsumowując cena zestawu poza Berlin House to  133,00 zł, tym samym cena samego Berlin House w tym zestawie to tylko 17,00zł. Zatem porównując to z katalogową ceną Berlin House powiem jedno - OPŁACA SIĘ! Uzupełnić tylko jeszcze kilkoma drobnymi zestawami i mamy grupę bojową do Fall of the Reich.

Poniżej fotki kalkomanii:





czwartek, 2 kwietnia 2015

Italeri Stone House - WIP 1

W chwili obecnej pracuję nad zestawem w skali 1/72 firmy Italeri - Stone House. Jest to model kupiony kilka lat temu na potrzeby klubu gier bitewnych WarZag w Będzinie. Model został zakupiony w stanie złożonym z brakiem jednego komina oraz szczytu dachu. W związku z tym pozostało wiele szpar w konstrukcji. Poza tym dach został sklejony niedokładnie przez poprzedniego właściciela, kimkolwiek by on nie był. Z tego też powodu przy próbie zakładania i zdejmowania dachu konstrukcja pracowała i szpachla pękała. Z tego powodu dach został zamontowany na stałe.



Jako podstawkę terenową. użyłem stytodur o grubości około 2-3mm. Po negatywnych doświadczeniach ze styrodurem 1-1,5mm uznałem że będzie to lepsze rozwiązanie i nie będzie się zbytnio wyginał. Następnie celem stworzenia odpowiedniej faktury terenu nałożyłem pastę strukturalną Vallejo White Pumice a w miejsce ścieżki pastę strukturalną gładką z Lidla (polecam do prostych prac za w miarę niską cenę).

Następnym krokiem było pomalowanie domku, używam głównie aerografu. Najpierw nałożyłem bazową warstwę Ammo of Mig - Grey Light Base. Potem kilka dachówek przemalowałem indywidualnie na AoM - Grey Base. Po tym zabiegu użyłem wash Vallejo Umber Shade a po tym suchy pędzel AoM Grey Highlight i AoM - Grey Shine. Teraz mała dygresja. Farby Ammo of Mig, które użyłem, są farbami akrylowymi, kolory dobrane do malowania pojazdów niemieckich w Panzergrau metodą modulacji kolorów. Są one dość rozcieńczone - jak mój aerograf pokazał maluje się nimi dobrze ale wymagają jeszcze dodatkowego rozcieńczenia. Natomiast na malowanie z pędzla są odrobinę za rzadkie - wymagają położenia kilku warstw. Na suchy pędzle też wymagają porządnego wcierania w ręczniczek inaczej będziemy mieli do czynienia z efektem overbrush. Na zdjęciach widać jeszcze tylko sam kolor bazowy dachu:
Ponadto ściany domku pomalowałem farbą Pactra A20 - Africa Yellow, po zamaskowaniu dachu taśmą. Potem spróbowałem rozjaśnień poprzez dodanie odrobiny farby białej jednakże nie są zbyt widoczne. Następnie chciałem przyciemnić elementy położone przy gruncie jednakże mieszanka wyszła zbyt ciemna. W związku z tym zużyłem ją jako podkład na pastę strukturalną. Jednakże resztki strumienia uderzyły w dolną część konstrukcji. Z racji tego planuję przemalować jedną-dwoma warstwami kolor bazowego i w sposób niezamierzony uzyskam preshading.
Kolejne etapy prac to ponowne rozjaśnianie i malowanie szczegółów w postaci elementów kamiennych narożników, futryn okien, samych okienek oraz drzwi. Na to wash i suchy pędzel.
Kolor bazowy

Kolor bazowy


Po rozjaśnieniach koloru bazowego

Po rozjaśnieniach koloru bazowego

Po rozjaśnieniach koloru bazowego